UMF0J470MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMF0J470MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Length :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
UMF
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Impedance :
2.6Ohm
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
40mA
Voltage - Rated :
6.3V
Datasheets
UMF0J470MDD1TE
Nichicon UMF0J470MDD1TE
UMF 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can