ULD2G1R8MPD
Mfr.Part #
ULD2G1R8MPD
Description
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
3.5052mm
Termination :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Life (Hours) :
12000 hours
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
112μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
33mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
33mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
66mA @ 100kHz
Capacitance :
1.8μF
Voltage :
400V
Height :
9mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
8mm
Datasheets
ULD2G1R8MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2G1R8MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, ULD2G1R8MPD pinout, ULD2G1R8MPD datasheet PDF, ULD2G1R8MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULD2G1R8MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon ULD2G1R8MPD
ULD 1.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can