UKW2A4R7MDD
Mfr.Part #
UKW2A4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Stock
962
In Stock :
962
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
11mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4.7μF
Published :
2009
Lead Pitch :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
45mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.08 %
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
14.1μA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UKW2A4R7MDD
Nichicon UKW2A4R7MDD
UKW 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can