UKW2A010MDD1TD
Mfr.Part #
UKW2A010MDD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitance :
1μF
Length :
11mm
Through Hole
Terminal Pitch :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current :
21mA
Datasheets
UKW2A010MDD1TD
Nichicon UKW2A010MDD1TD
UKW 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can