UKW1V470MDD1TD
Mfr.Part #
UKW1V470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.14 %
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120Ohm
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Radial, Can
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead/Base Style :
Straight
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
120mA
Lead Pitch :
2mm
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
UKW1V470MDD1TD
Nichicon UKW1V470MDD1TD
UKW 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can