UKW1A101MDD1TD
Mfr.Part #
UKW1A101MDD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Stock
655
In Stock :
655
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
11mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Published :
2015
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
Aluminum
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
145mA
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
217.5mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
5mm
Datasheets
UKW1A101MDD1TD
Nichicon UKW1A101MDD1TD
UKW 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can