UKW1V470MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKW1V470MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
11mm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Applications :
Audio
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
35V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
47μF
Series :
UKW
Ripple Current :
120mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Diameter :
5mm
Datasheets
UKW1V470MDD1TA
Nichicon UKW1V470MDD1TA
UKW 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can