UKW1J331MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKW1J331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Length :
20mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
975mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Voltage - Rated :
63V
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Series :
UKW
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
650mA
HTS Code :
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Audio
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
UKW1J331MPD1TD
Nichicon UKW1J331MPD1TD
UKW 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 650mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can