UKW1H100MDD1TD
Mfr.Part #
UKW1H100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65Ohm
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
10μF
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
65mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
11mm
Datasheets
UKW1H100MDD1TD
Nichicon UKW1H100MDD1TD
UKW 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can