UKW1C472MHD
Mfr.Part #
UKW1C472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.26
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Height :
25mm
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
2.256mA
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.415A @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current :
2.1A
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4700µF
Datasheets
UKW1C472MHD
Nichicon UKW1C472MHD
UKW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can