UKW1C221MED
Mfr.Part #
UKW1C221MED
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Diameter :
6.3mm
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
375mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height :
11mm
Applications :
Audio
Dissipation Factor :
0.2 %
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
105.6μA
2000 hours
Tan Delta :
0.2
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
250mA
UKW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.5mm
Datasheets
UKW1C221MED
Nichicon UKW1C221MED
UKW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can