UKW1A472MHD
Mfr.Part #
UKW1A472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Stock
167
In Stock :
167
Diameter :
12.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4700µF
Dissipation Factor :
0.24 %
Pbfree Code :
yes
Applications :
Audio
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Published :
2009
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.3
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.07A @ 10kHz
Leakage Current :
1.41mA
Ripple Current :
1.8A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UKW1A472MHD
Nichicon UKW1A472MHD
UKW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can