UKL2AR47MDD1TA
Mfr.Part #
UKL2AR47MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
20.2mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current :
10.1mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Capacitance :
0.47µF
Lead Pitch :
2.0066mm
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10.1mA @ 120Hz
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Datasheets
UKL2AR47MDD1TA
Nichicon UKL2AR47MDD1TA
UKL 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 10.1mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can