UKL2A0R1KDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UKL2A0R1KDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current :
2.1mA
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
UKL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
11mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
4.2mA @ 10kHz
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
2.5mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Datasheets
UKL2A0R1KDD1TD
Nichicon UKL2A0R1KDD1TD
UKL 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.1mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can