UKL2AR15KDD1TD
Mfr.Part #
UKL2AR15KDD1TD
Description
CAP ALUM 0.15UF 20% 100V RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
11mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.4mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2mA @ 120Hz
Capacitance :
0.15μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
3.2mA
Datasheets
UKL2AR15KDD1TD
Nichicon UKL2AR15KDD1TD
UKL 0.15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.2mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can