UKL2AR15KDD
Mfr.Part #
UKL2AR15KDD
Description
CAP ALUM 0.15UF 10% 100V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
EAR99
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
3.2mA
Lead Pitch :
2mm
Through Hole
Packing Method :
Tape
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Height :
11mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.0002mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Diameter :
5mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Dissipation Factor :
0.07 %
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.15μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±10%
Ripple Current @ High Frequency :
6.4mA @ 10kHz
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UKL2AR15KDD
Nichicon UKL2AR15KDD
UKL 0.15μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 3.2mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can