UKL2A470MPD1TD
Mfr.Part #
UKL2A470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Stock
950
In Stock :
950
Ripple Current :
220mA
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Published :
2015
Ripple Current @ High Frequency :
440mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Length :
20mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Datasheets
UKL2A470MPD1TD
Nichicon UKL2A470MPD1TD
UKL 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 220mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can