UKL2A330MPD1TD
Mfr.Part #
UKL2A330MPD1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Stock
430
In Stock :
430
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
33μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
360mA @ 10kHz
Ripple Current :
180mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Length :
16mm
Termination :
Radial
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Datasheets
UKL2A330MPD1TD
Nichicon UKL2A330MPD1TD
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can