UHZ1A152MPM6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHZ1A152MPM6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.19 %
Length :
20mm
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
450μA
Lead Pitch :
3.5052mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
10V
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
UHZ
Termination :
Radial
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.88A @ 100kHz
Ripple Current :
2.88A
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1500μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Impedance :
9mOhm
Height :
16mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Published :
Datasheets
UHZ1A152MPM6
Nichicon UHZ1A152MPM6
UHZ 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.88A 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can