UHZ1A152MPM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHZ1A152MPM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
10MOhm
Capacitance :
1500μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
2.96A @ 100kHz
Length :
16mm
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Ripple Current :
2.96A
Series :
UHZ
Leakage Current :
450μA
Voltage - Rated DC :
10V
Pbfree Code :
yes
Diameter :
10mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.21
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.19 %
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Terminal Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
UHZ1A152MPM
UHZ 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.96A 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can