UHW1J182MHD
Mfr.Part #
UHW1J182MHD
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
3.51A @ 100kHz
Published :
Capacitance :
1800µF
Ripple Current :
2.106A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Impedance :
22mOhm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.106A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UHW1J182MHD
Nichicon UHW1J182MHD
UHW 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.106A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can