UHW1A222MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHW1A222MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.9A @ 100kHz
Published :
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UHW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
10000 hours
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
2.9A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
17mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.175A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
2200µF
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Datasheets
UHW1A222MPD
Nichicon UHW1A222MPD
UHW 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can