UHW1H152MHD
Mfr.Part #
UHW1H152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Stock
9
In Stock :
9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
UHW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
3.81A
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.81A @ 100kHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
10000 hours
Number of Terminations :
2
Published :
2015
Capacitance :
1500μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
19mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.286A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
UHW1H152MHD
Nichicon UHW1H152MHD
UHW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.81A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can