UHW1C152MPD
Mfr.Part #
UHW1C152MPD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
10000 hours
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2.5A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
19mOhm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Datasheets
UHW1C152MPD
Nichicon UHW1C152MPD
UHW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can