UHN1C681MPD9
Mfr.Part #
UHN1C681MPD9
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
2.28A
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
326.4μA
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
Tolerance :
±20%
Impedance :
11mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
680μF
Height :
16mm
Datasheets
UHN1C681MPD9
UHN 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can