UHN1A681MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHN1A681MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Height :
11.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
204μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Impedance :
21mOhm
Terminal Shape :
Wire
Series :
UHN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Capacitance :
680μF
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.19 %
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
1.3A
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UHN1A681MPD
Nichicon UHN1A681MPD
UHN 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can