UHN1C681MPD
Mfr.Part #
UHN1C681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
326.4μA
Ripple Current :
2.22A
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.16
Lead Pitch :
3.5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
680μF
Impedance :
12mOhm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height :
20mm
Diameter :
8mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UHN1C681MPD
UHN 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.22A 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can