UHN1C102MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHN1C102MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
UHN
Leakage Current :
480μA
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
1000µF
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Contact Plating :
Tin
Impedance :
11mOhm
Height :
16mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.16 %
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
2.28A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
10mm
Datasheets
UHN1C102MPD
UHN 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can