UHM0J822MHD
Mfr.Part #
UHM0J822MHD
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Polar
Tan Delta :
0.38
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
8200µF
Impedance :
9mOhm
Leakage Current :
1.5498mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Ripple Current :
3.07A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
25mm
Datasheets
UHM0J822MHD
UHM 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.07A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can