UHM0J222MPD3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHM0J222MPD3
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
415.8μA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Ripple Current :
2A
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.22 %
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2200µF
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Series :
UHM
Impedance :
18mOhm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
16mm
Number of Pins :
2
Datasheets
UHM0J222MPD3
Nichicon UHM0J222MPD3
UHM 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can