UHE0J103MHT6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHE0J103MHT6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
18mm
Height :
25mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Polarization :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.14A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
HTS Code :
Leakage Current :
0.63mA
Impedance :
19mOhm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
2.512A @ 120Hz
Tan Delta :
0.4
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Series :
UHE
Ripple Current :
3.14A
Life (Hours) :
8000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10000µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UHE0J103MHT6
Nichicon UHE0J103MHT6
UHE 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.14A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can