UHE0J103MHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHE0J103MHT
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
0.63mA
Impedance :
15mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.4
Ripple Current :
3.61A
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000µF
Life (Hours) :
8000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Series :
UHE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.888A @ 120Hz
Height :
35.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.61A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
16mm
Datasheets
UHE0J103MHT
Nichicon UHE0J103MHT
UHE 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.61A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can