UHD1V271MPD1TD
Mfr.Part #
UHD1V271MPD1TD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Impedance :
41mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
20mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitance :
270μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
875mA
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
875mA @ 120Hz
Datasheets
UHD1V271MPD1TD
Nichicon UHD1V271MPD1TD
UHD 270μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 875mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can