UHD1A101MDD1TD
Mfr.Part #
UHD1A101MDD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Diameter :
5mm
Ripple Current :
175mA
Impedance :
300mOhm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
11mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated :
10V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Capacitance :
100μF
Packing Method :
Ammo Pack
Leakage Current :
0.01mA
Datasheets
UHD1A101MDD1TD
Nichicon UHD1A101MDD1TD
UHD 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 175mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can