UHD1V221MPD1TD
Mfr.Part #
UHD1V221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
UHD
Voltage - Rated :
35V
Impedance :
56mOhm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
Dielectric Material :
Aluminum
HTS Code :
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Diameter :
8mm
Capacitance :
220μF
Length :
15mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Pitch :
3.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
696.5mA @ 120Hz
Datasheets
UHD1V221MPD1TD
Nichicon UHD1V221MPD1TD
UHD 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can