UHD1E681MPD1TD
Mfr.Part #
UHD1E681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Life (Hours) :
4000 hours
Ripple Current :
1.365A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.14
Diameter :
10mm
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
0.17mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
23mOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
20mm
Published :
Capacitance :
680μF
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.365A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UHD1E681MPD1TD
Nichicon UHD1E681MPD1TD
UHD 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.365A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can