UHD1E470MDD1TD
Mfr.Part #
UHD1E470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Impedance :
300mOhm
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Height :
11mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
5mm
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
430mA @ 120Hz
Ripple Current :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
645mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.14
Leakage Current :
0.01175mA
Datasheets
UHD1E470MDD1TD
Nichicon UHD1E470MDD1TD
UHD 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 250mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can