UHD1A392MHD6TN
Mfr.Part #
UHD1A392MHD6TN
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
3900μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
10V
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
18mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.512A
Diameter :
16mm
Leakage Current :
0.39mA
Ripple Current @ High Frequency :
3.14A @ 100kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.512A @ 120Hz
Tan Delta :
0.25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
20mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Datasheets
UHD1A392MHD6TN
Nichicon UHD1A392MHD6TN
UHD 3900μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.512A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can