UHD1A222MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHD1A222MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.36A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.19 %
Package / Case :
Radial, Can
Height :
20mm
Diameter :
12.5mm
Published :
Series :
UHD
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
10V
Impedance :
21mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
2200µF
Terminal Finish :
Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
2.36A
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Leakage Current :
220μA
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Tape
Ripple Current @ Low Frequency :
1.888A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UHD1A222MHD
Nichicon UHD1A222MHD
UHD 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.36A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can