UFW1V331MPD1TD
Mfr.Part #
UFW1V331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Stock
719
In Stock :
719
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
330µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
35V
Length :
12.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Tan Delta :
0.14
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
2015
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.3465mA
Ripple Current :
470mA
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UFW1V331MPD1TD
Nichicon UFW1V331MPD1TD
UFW 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 470mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can