UFW1A103MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFW1A103MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Stock
230
In Stock :
230
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
10000µF
Ripple Current :
2.5A
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Published :
2012
Applications :
Audio
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
35.5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
16mm
Leakage Current :
3mA
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Series :
UFW
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.24 %
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Pitch :
7.5mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
2.875A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UFW1A103MHD
Nichicon UFW1A103MHD
UFW 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can