UFW1H682MRD
Mfr.Part #
UFW1H682MRD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
6800µF
Ripple Current :
3.5A
Height :
50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
4.025A @ 10kHz
Packing Method :
Tape
Leakage Current :
10.2mA
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Datasheets
UFW1H682MRD
Nichicon UFW1H682MRD
UFW 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can