UFW1H4R7MDD
Mfr.Part #
UFW1H4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Stock
8
In Stock :
8
yes
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Diameter :
5mm
Capacitance :
4.7μF
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Leakage Current :
7.05μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
Tape
Published :
2009
Ripple Current :
40mA
Terminal Pitch :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
HTS Code :
Datasheets
UFW1H4R7MDD
Nichicon UFW1H4R7MDD
UFW 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can