UFW1H472MRD
Mfr.Part #
UFW1H472MRD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Published :
Diameter :
20mm
Ripple Current :
2.9A
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 10kHz
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
7.05mA
Lead Pitch :
10.0076mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
10mm
Height :
40mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packing Method :
Tape
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Datasheets
UFW1H472MRD
Nichicon UFW1H472MRD
UFW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can