UFW1E470MDD1TA
Mfr.Part #
UFW1E470MDD1TA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
25V
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
115mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.16
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.03525mA
Capacitance :
47μF
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Datasheets
UFW1E470MDD1TA
Nichicon UFW1E470MDD1TA
UFW 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 115mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can