UFW1C471MPD1TD
Mfr.Part #
UFW1C471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
EAR99
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
3.5052mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead/Base Style :
Straight
Number of Pins :
Ripple Current :
420mA
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
UFW1C471MPD1TD
Nichicon UFW1C471MPD1TD
UFW 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 420mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can