UFW1C332MHD1TO
Mfr.Part #
UFW1C332MHD1TO
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Stock
475
In Stock :
475
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
1.7A
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Length :
25mm
Diameter :
12.5mm
Termination :
Radial
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
2015
Leakage Current :
1.584mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.955A @ 10kHz
Datasheets
UFW1C332MHD1TO
Nichicon UFW1C332MHD1TO
UFW 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.7A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can