UFG2AR22MDM
Mfr.Part #
UFG2AR22MDM
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Pitch :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
5mm
Ripple Current :
5.5mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
11mA @ 10kHz
Leakage Current :
3μA
Weight :
440.012948mg
Length :
11mm
Capacitance :
0.22µF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tan Delta :
0.08
Tolerance :
±20%
Datasheets
UFG2AR22MDM
Nichicon UFG2AR22MDM
UFG 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.5mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can