UEP2AR47MDD
Mfr.Part #
UEP2AR47MDD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.1
Termination :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
Height :
11mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.47µF
Ripple Current :
10mA
Dissipation Factor :
0.1 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Matte Tin (Sn)
Voltage :
100V
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
UEP2AR47MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP2AR47MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, UEP2AR47MDD pinout, UEP2AR47MDD datasheet PDF, UEP2AR47MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP2AR47MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UEP2AR47MDD
UEP 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 2mm Radial, Can