UEP2A2R2MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UEP2A2R2MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Voltage :
100V
Ripple Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
6.3mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
NON-POLARIZED
Height :
11mm
Polarization :
Bi-Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
20mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
40mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
2.2μF
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
6.6μA
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
UEP
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UEP2A2R2MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP2A2R2MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UEP2A2R2MED pinout, UEP2A2R2MED datasheet PDF, UEP2A2R2MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP2A2R2MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UEP2A2R2MED
UEP 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 20mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can